Ημερομηνία δημοσίευσης: 07/02/2018
Τελικός Κυπέλλου ΕΠΣΠ: Ο πρωτάρης & ο «παλιός»

Ένας… πρωτάρης και μια ιστορική ομάδα του Πειραιά θα συναντηθούν στο φετινό τελικό του Κυπέλλου των ερασιτεχνικών σωματείων του Πειραιά, που διοργανώνει η Ε.Π.Σ.Π.

Ο «πρωτάρης» είναι ο εντυπωσιακός φέτος Καραβάς, που επικράτησε, στο γήπεδο Αγ. Ι. Ρέντη «Στ. Μελισσουργός» του Ερμή Κορυδαλλού με 3-0 και ανέτρεψε το σε βάρος του 2-1 του πρώτου αγώνα.
Έτσι, οι «γαλανόλευκοι» της Παλιάς Κοκκινιάς πήραν, για πρώτη φορά στην ιστορία τους, το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό του Κυπέλλου.

Εκεί θα έχουν αντίπαλο τον ιστορικό Εθνικό, που κατάφερε, με μεγάλη δυσκολία, να κάμψει την αντίσταση του δυνατού Αμπελακιακού και να πάρει την πρόκριση για τον τελικό καθώς απέσπασε ισοπαλία (1-1) στο γήπεδο Αμπελακίων στη Σαλαμίνα.

Έτσι, σε συνδυασμό με τη νίκη του πρώτου αγώνα (1-0) στο γήπεδο της Καλλιθέας η ιστορική ομάδα του Πειραιά έφτασε στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣΠ, διεκδικώντας για μια ακόμα φορά το τρόπαιο, που έχει κατακτήσει μόνο μια φορά το 2014.

Η ομάδα του Εθνικού έχοντας ισχνό πλεονέκτημα από τον πρώτο αγώνα, όπου κέρδισε με 1-0, γνώριζε ότι έπρεπε να σκοράρει στον επαναληπτικό για να έχει ελπίδες να φτάσει στο τελικό. Ωστόσο, εμφανίστηκε στο γήπεδο με εντελώς διαφορετική ενδεκάδα απ’ αυτή του πρωταθλήματος και πολύ γρήγορα ο Αμπελακιακός πήρε τη πρωτοβουλία των κινήσεων.

Μάλιστα, στο 34ο λεπτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ των γηπεδούχων και στο 40’ η ομάδα της Σαλαμίνας κατάφερε να προηγηθεί και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Το γκολ πέτυχε με ανάποδη κεφαλιά ο Λίτσης μετά από φάουλ- σέντρα του Ράμα.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον Εθνικό καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπένας.

Ο Αμπελακιακός εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα έγινε πιο απειλητικός και στο 65ο λεπτό πέτυχε γκολ, το οποίο, όμως, ακυρώθηκε, κι’ αυτό ως οφσάιντ.

Ωστόσο, η είσοδος στον αγώνα του Τεγούση στο 52’ στη θέση του Μισέλ και του Κωνσταντίνου στο 61ο λεπτό στη θέση του Σωπασή άλλαξαν προς το καλύτερο την εικόνα του Εθνικού, που παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο άρχισε να πιέζει όλο και περισσότερο.

Έτσι, στο 84’ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης από το Μάναλη, που είχε πετύχει και το μοναδικό τέρμα του πρώτου αγώνα. Σε εκείνο το λεπτό ο Μακρυγιάννης με όμορφη μπαλιά βρήκε τον Μάναλη και ο τελευταίος αφού κοντρόλαρε, σούταρε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Καρνέση, δίνοντας την πρόκριση για τον τελικό στην ομάδα του.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣΠ ήταν τα εξής:

Εθνικός- Αμπελακιακός 1-0, 1-1
Ερμής Κορυδαλλού- Καραβάς  2-1, 0-3